PARC-i nädal Tartus
Uko Maran

Üheksanda juuni 2025. aasta nädalat võib pidada PARC projekti (Kemikaalidest tulenevate riskide hindamise partnerlus) nädalaks Tartus. Nimelt toimus nädala jooksul kaks kõrgetasemelist PARCi üritust.
Esimene neist oli PARC-i modelleerijate kohtumine, mis toimus 9.–11. juunini 2025, mis tõi kokku modelleerijad ja andmehaldurid erinevatest PARC-i tööpakettidest (5, 6, 7 ja 8) ning ka teiste tööpakettide (nt 4 ja 9) seotud tegevustega tegelejad.
Peamised eesmärk olid vaadata üle seni tehtud edusammud, esitada tulevikuplaanid ja tuvastada laiemaid sünergiaid kiiresti arenevas keemilise riski hindamise (CRA) valdkonnas. Kohtumisel esitati fokuseeritud ettekandeid ja toimusid interaktiivsed arutelud eraldi sessioonides.
Kohtumisel keskenduti viiele modelleerimise põhivaldkonnale:
- Füsioloogia põhised (PBK) mudelid: hõlmavad nii toksikokineetilisi kui ka farmakokineetilisi mudeleid.
- Kvantitatiivsed struktuuri-aktiivsuse sõltuvused (QSAR): sh kaasaegsed masinõppe ja tehisintellekti lähenemisviisid.
- Tehisintellekt (AI) keemilise riski hindamises: keskendumine QSAR-ist erinevatel rakendustele keemilise riski hindamisel.
- Kokkupuute Mudelid: edusammud kemikaalidega kokkupuute modelleerimisel .
- Andmete ja mudelite muutmine FAIR põhimõtetele vastavaks: andmete ja mudelite korralduse ja integreerimise väljakutsete ja võimaluste käsitlemine keemilise riski hindamise toetamiseks.
PARCi modelleerijate kohtumise programmi koostas kohtumise korralduskomitee:
- Philip Marx-Stoelting (BfR, Saksamaa Föderaalne Riskihindamise Instituut),
- Gilles Riviere (ANSES, Prantsuse Toidu-, Keskkonna- ja -ohutuse ja Töötervishoiu Amet),
- Iseult Lynch, (Birminghami Ülikool),
- Vikas Kumar (BfR, Saksamaa Föderaalne Riskihindamise Instituut),
- Sulev Sild (Tartu Ülikool),
- Tomasz Puzyn (Gdanski Ülikool),
- Emilio Benfenati (IRFMN),
- Spyros Karakitsios (Thessaloniki Aristotelese Ülikool),
- Uko Maran (Tartu Ülikool).
Kohtumine algas plenaaristungi ja paneeldiskussiooniga teemal "Modelleerimisvahendite regulatiivne aktsepteerimine". Plenaaristungi pidas Jean-Lou Dorne (EFSA, Euroopa Toiduohutusamet). Paneelis osalesid Jean-Lou Dorne (EFSA), Salvador Moncho Escriva (ECHA, Euroopa Kemikaaliamet), Sylvia Escher (Fraunhofer-ITEM, Fraunhoferi Toksikoloogia ja Eksperimentaalmeditsiini Instituut), Tomasz Puzyn (Gdanski Ülikool) ja paneeli modereeris Uko Maran (Tartu Ülikool). Koosolekul kuulati ja arutati 30 ettekannet. Kohapeal ja veebis osales 90 inimest.
Teine üritus oli PARC WP7 aastakoosolek, mis toimus 11.–13. juunini 2025. Aastakoosolek keskendus eelmise aasta tegevustele, näiteks: kuidas saavad FAIR-põhimõtted aidata kaasa andmete jätkusuutlikkusele keemilise riski hindamisel, FAIRifikatsiooni lahendused keskkonna keemilise riski hindamise hõlbustamiseks, alternatiivsed ennustava testimise strateegiad kemikaalide ohutuse tagamiseks, PARCi andmekeskus jne ning PARCi projekti 4. ja 5. aasta väljavaated ja arenguplaanid.
Mõlemat kohtumist võõrustas Tartu Ülikooli keemia instituudi molekulaartehnoloogia õppetool ja selle korraldustoimkond koosseisus Geven Piir, Selma Zukić, Sulev ja Uko.